Dünya üzerindeki son anaerkil toplum: Mosuolar

maskelisinekmaskelisinek Administrator

Arjantinli gazeteci-yazar Richardo Coler Çin'in güneyinde Mosuo şehrindeki belkide son anaerkil toplumu yerinde görmeye gitti ve bakın neler gördü:

Öncelikle, ataerkil bir evden çıkan biri olarak oldukça şaşırdım. Sabahları erken kalkıyordum. Evin kadın reisi, herkese direktifler vererek yapmaları gerekenleri söylüyordu, erkekler işe gidiyordu. Yapmak zorundalardı. Evin kadın reisi erkeklere küçümseyerek bakıyordu, aynı şekilde bana da. Evin tüm kontrolü kadındaydı. Mesela kocası bir yere gidecek, karısından para istiyor. Tüm para kadının elinde. Fakat bir diğer taraftan diyebilirim ki anaerkil toplum, erkekler için tam bir cennet! Yapmanız gereken tek şey kadınların reisliğini kabul etmek.Tüm ayrıcalıklara sahipler ancak her kadının hayal ettiği böyle bir toplumda, erkeğin önüne yemeği koymak, ona hizmet etmek gibi eski gelenekler hala devam ediyor ve buna çok önem veriyorlar. Bundan hiç rahatsızlık duymuyorlar çünkü kendilerini köle gibi görmüyor, hissetmiyorlar.anaerkillik ataerkilliğin tam tersi demek değil. Kadınların sözü geçiyor her konuda ve toplumu çok farklı bir şekilde yönetiyorlar bu doğru. Onları ataerkil toplumdan ayıran en önemli özellikleri şiddete asla izin vermemeleri. Onların toplumunda, yönetim şekillerinde, yaşantılarında şiddete yer yok. Tabii ki erkekler arasında kavgalar oluyor. Bizler bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz ama orada iki erkeğin kavga ettiğini gören kadınlar durup bakıyor ve “Neden kavga ediyor bu insanlar”diye düşünüyorlar. Kavga etmek, onlar için utanç duyulacak bir şey.

Fakat feminist hareketin içindeki kadınlarda, kendilerini erkek davranışlarıyla özdeşleştirme gibi bir eğilim var. Orda güce, devlet idaresine önem vermiyorlar.Kadınlar istediği gece, istediği erkekle birlikte olabiliyor.

Evlilik kurumuna sıcak bakmıyorlar.Kadınlar kendilerine hayranlık duyulmasını istiyor.Evlilik hep aynı adamla seks yapmak, çocukları, ekonomik sıkıntıyı, aileyi paylaşmak demek ve onlar böyle bir şey istemiyorlar. Bu toplumdaki insanlar, güzel bir aile kurmanın ve sonsuza kadar sevilmenin yolunu bulmuşlar!

Anaerkil toplumlarda kadınlar, biz erkeklerin sınırlarını biliyorlar ve kapasitemizi aşmamızı beklemiyorlar.Farklı aile yapıları, ilişkiler olduğunu gösterdim, kimsenin kimseyi öldürmediği, öldürmek istemediği bir toplum olduğunu gösterdim. Sürekli ağlayan insanlar yok orada. Ekonomik olarak da çok güçlü durumdalar.

doğan çocuk annenin soyadını alır, onunla yaşar. Büyükanne, torunlar, anne, kız kardeş, dayı aile demektir ve herkes birarada yaşamak zorundadır. Çocuklar babalarıyla büyümezler çünkü Mosuo'da baba faktörü diye bir şey yok. Mosuo'lu kadınlar isterlerse her gece istedikleri erkeklerle beraber olabilirler ya da isterlerse düzenli cinsel ilişki de yürütebilirler ama evlenmezler. Kadın hamile kalırsa çocuğun kimden olduğu umurunda bile olmaz.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .